Falošný bozk: Kniha pre milovníkov fantastiky

Autor: Mária Ngová | 22.11.2018 o 10:52 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  132x

Princezná, ktorá sa snaží utiecť od svojich povinností do malého mestečka, má jediné želanie: nájsť pravú lásku. Všetko sa skomplikuje príchodom dvoch tajomných mužov. Na pozadí príbehu prichádza vojna, ktorá prináša len utrpenie.

Len sedemnásťročná princezná Lia z krajiny Morrighan sa má vydať za princa z neďalekého kráľovstva, aby tak posilnila politické vzťahy. Táto mladá dievčina je však úplne iná, než by taká princezná mala byť. Rada sa túla po opustených chodbách zámku, hrá sa na schovávačku s bratmi a nenávidí učenie. Ma vlastnú hlavu a preto sa jej prieči dohodnutá svadba s princom, ktorého v živote nevidela.

Preto sa rozhodne utiecť. Samozrejme, že na tento odvážny plán nie je sama. Na pomoc si so sebou zoberie najlepšiu kamarátku a zároveň slúžku Pauline.

Vydajú sa do malej dedinky Terravin, kde pracujú u Paulininej tetky. Postupom času zisťujú, že pracovať v hostinci nie je práve ľahká práca, ale obe zatnú zuby a s úsmevom obsluhujú niekedy drzých zákazníkov.

V jeden večer prídu do hostinca dvaja mladí muži: jeden z nich sa volá Rafe, druhý Kaden. Obaja sa okolo nej začnú obšmietať a Lia pritom netuší, že ide o princa, ktorého nechala stáť u oltára, a zabijaka, ktorý ju má pripraviť o život.

Pomstí sa princ, ktorý mal na Liu zlosť kvôli prekazenej svadbe? Vykoná zabijak rozkaz, ktorý dostal od Vendského panovníka? A kto si nakoniec získa Liino srdce?

Po prečítaní pár recenzií som usúdila, že Falošný bozk je tá správna kniha na sobotňajšie poobedie. Cítila som v nej prvky fantastiky, napätia a najmä lásku.

V prvom rade ma zaujala Lia. Nie je to rozmaznaná princezná, ktorá čaká, že jej pod nohy padne celý svet. Je prchká, koná na základe svojich pocitov a bije sa za pravdu. Je to chápavá kamarátka, ktorá sa vie vcítiť do vašich pocitov. Bez hanby si dokáže prepásať špinavú zásteru a riady umýva bez mrknutia okom. Na tomto odľahlom mieste spoznáva aj svoj dar, ktorý sa spomína v dávnych príbehoch.

Urobila veľa zlých rozhodnutí, ktoré neskôr možno aj ľutovala, no namiesto toho, aby plakala v kúte nad rozliatym mliekom, snažila sa svoje prešľapy napraviť a vždy sa z nich poučiť.

Vlastne nie je vôbec dokonalá a to je na tom to najlepšie. Už som mala po krk perfektných žien v hlavnej úlohe, ktoré sú milé, krásne, silné a nebojácne. Veď kto z nás je dokonalý? Ak sa máme poriadne ponoriť do deja knihy, mali by sme sa stotožniť s hlavnými hrdinami a to ide len vtedy, ak sú ako my, so všetkými nedokonalosťami a problémami, ktoré ich trápia.

Veľkou zaujímavosťou, ktorou spisovateľka ozvláštnila celú knihu, je rozprávanie z pohľadu troch postáv. Ako prvá sa ujíma slova Lia, potom sa do príbehu pridá rozprávanie z pohľadu Kadena a Rafea. Problémom je to, že čitateľ nevie, ktorý z nich je princ a ktorý zabijak. Spisovateľka tak udržiava čitateľov v napätí a nám nezostáva nič iné, len listovať bez prestávky až do úplného konca, kde prichádza rozlúštenie tejto záhady.

Na začiatku každej kapitoly sa takisto nachádzajú piesne, ktoré rozprávajú o histórii a zrode Morrighanu. Sprvu to môže byť mätúce, no s postupom času minulosť dostáva konkrétne obrysy, ktoré sú podstatné najmä v ďalších dieloch tejto série.

Kniha Falošný bozk je určená najmä dospievajúcim dievčatám. Nie je v nej zbytočné násilie a vulgarizmy, ktoré sa vo fantasy knihách vyskytujú čoraz častejšie. Autorka má zaujímavý štýl písania a dokázala vytvoriť úplne nový svet so svojimi zvyklosťami, tradíciami a dejinami.

Už po pár kapitolách je jasné, že tu pomaly, ale iste vzniká ľúbostný trojuholník. Rafe a Kaden bojujú o srdce princeznej ako sa dá: sladkými slovami, pozornosťou a príde čas aj na päste. Nie je to žiadna sladká romantika; práve naopak, stoja jej v ceste mnohé prekážky a verím, že sa tak ako ja nebudete vedieť rozhodnúť, ktorého z mládencov má Lia vziať na milosť a dať mu svoje srdce.

Knihu je vhodná pre milovníkov fantastiky. V kníhkupectvách sa dá zohnať už celá trilógia, takže nebudete musieť s napätím čakať na konečné rozuzlenie.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Župan Lunter vyzval Pellegriniho, aby sa zúčastnil na rokovaniach o doprave v kraji

Od soboty nepremávajú autobusy prímestských spojov SAD Zvolen.

Erik Kaliňák: Prečo by mi malo prekážať, že bol Fico v byte na Vazovovej?

Zo 150. miesta kandiduje za Smer synovec podpredsedu Smeru.


Už ste čítali?