5 kníh o komplikovaných vzťahoch

Autor: Mária Ngová | 18.12.2018 o 14:23 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  87x

Nudia Vás knihy, v ktorých sa stretnú dvaja ľudia, zamilujú sa do seba a nakoniec spolu žijú šťastne až do smrti? Ak hľadáte zaujímavé tipy na čítanie, ponúkam Vám päť kníh, ktoré Vás chytia za srdce.

Aristoteles a Dante spoznávajú svet a tajomstvá vesmíru (Benjamin Sáenz)

Autor nám popisuje dvoch chlapcov s nezvyčajnými menami: Aristotela a Danteho. Na prvý pohľad to vyzerá, že kniha bude o antickom filozofovi a talianskom spisovateľovi, ale pravda je úplne iná.

Aristoteles je obyčajný chlapec, skôr sivá myška, ktorý ťažko vyjadruje svoje pocity a radšej ich v sebe dusí. V dospievaní mu nepomáha ani otec, ktorý v sebe skrýva krvavé spomienky z vojny. Spomína aj na svojho brata, ktorý sedí vo väzení, aj keď netuší prečo.

A potom je tu Dante, jeho pravý opak. Výrečný chlapec, ktorý má dobrý vzťah so svojimi rodičmi, nebojí sa svojich pocitov a má rád poéziu a umenie, spoznáva na kúpalisku Ariho. Postupom času sa mu pomaly, ale iste darí búrať múry, ktoré si okolo seba Aristoteles postavil.

Jedna vec ich spája: obaja sú svojím spôsobom samotári.

Toto krehké priateľstvo prerastie do niečoho iného, väčšieho a krajšieho a spolu odhaľujú záhady sveta a vesmíru.

Benjamin Sáenz veľmi citlivo, jemne a zľahka opisuje LGBT tému, ktorá je v týchto časoch veľmi aktuálna. Kniha pôsobí veľmi dôverne a najmä dôveryhodne. Až postupom času sa dozvieme, že medzi Alim a Dantem nie je len kamarátsky vzťah a že k sebe cítia niečo viac.

Kniha je vhodná nielen pre ľudí, ktorí v sebe dusia svoje pocity a boja sa ostatným povedať pravdu, ale aj pre tých, ktorí takýchto ľudí chcú pochopiť a načúvať im.

Ak Vás kniha zaujala, môžete si ju objednať tu: https://www.martinus.sk/?uItem=198930&z=2UYRGM&utm_source=z%3D2UYRGM&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Eleanor a Park (Rainbow Rowell)

Dvaja čudáci, jedna výnimočná láska, tak znie podtitul tejto knihy a úplne presne ju vystihuje.

Hlavnou postavou nie je štíhla blondína s perfektným make-upom a bohatým oteckom. Je ňou Eleanor. Hneď, ako vojde do miestnosti, každý na ňu uprie zrak. Možno preto, lebo má neposlušnú ryšavú hrivu, alebo kvôli tomu, že chodí oblečená ako hastroš a je trochu pri tele.

Tak to bolo aj prvý deň, keď ju stretol Park. Len pred pár dňami sa prisťahovala do mesta a prvý raz cestovala autobusom do školy. Každému sa pri pohľade na ňu zastavilo srdce a v duchu sa modlili, aby si neprisadla práve k nim.

Ani Parkovi sa nepáčila myšlienka na to, že by taká obluda mala sedieť práve vedľa neho. Našťastie si k nemu prisadla a aj keď si ešte niekoľko týždňov medzi sebou nevymenili ani pol slova, postupne sa do seba zaľúbili.

V ceste majú veľa prekážok: nevlastného otca Eleanor, ktorý ju týra, chudobu, v ktorej Eleanor vyrastá a možno aj to, že sa na ňu každý pozerá cez prsty. Rainbow Rowell sa dotkne aj témy šikany a rasizmu a ako proti tomu bojovať.

Na tejto knihe sa mi páčilo, že v nej nie je vykreslená láska na prvý pohľad, ktorá je v skutočnom živote veľmi zriedkavá. Eleanor a Park sa do seba zaľúbili postupne, až do tej lásky spadli úplne.

Ak vás kniha zaujala, nájdete ju tu: https://www.martinus.sk/?uItem=180719&z=2UYRGM&utm_source=z%3D2UYRGM&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Nebo na dosah (Jandy Nelson)

Lennie a Bailey sú nielen sestry, ale aj najlepšie kamarátky. Teda boli. Bailey totiž zomrela a Lennie zostala vo veľkom dome skoro úplne sama. Zo smútku jej pomáha dostať sa stará mama so strýkom, ale vyzerá to, že len čas dokáže vyliečiť jej žiaľ. Alebo láska.

Lennie je bez jej staršej sestry úplne stratená. Predtým sa spolu dokázali baviť snáď o všetkom a teraz je na to Lennie sama. Dalo by sa povedať, že Lennie vyrastala v tieni svojej sestry a nemala priestor rozvíjať svoju osobnosť. Preto si teraz nevie rady a nemá nikoho, s kým by sa poradila a komu by vyliala svoje srdce.

Naša hrdinka sa dokonca prvýkrát zamiluje, háčik je však v tom, že do dvoch chlapcov naraz. A ešte väčší problém je ten, že jeden z nich je Toby, Baileyna láska.

Jeden jej ponúka únik z bolesti a spomienok, druhý ju vracia do minulosti a spolu môžu spomínať ja Bailey. Lennie sa teda rozhoduje, či poslúchnuť svoje srdce, alebo rozum.

Nadovšetko je tu však postavená rodina. Aj v najťažších chvíľach pri sebe stojí Lennie s babkou a strýkom a vzájomne sa utešujú v tomto ťažkom období.

Ak by ste si chceli knihu prečítať, objednávajte tu: https://www.martinus.sk/?uItem=184071&z=2UYRGM&utm_source=z%3D2UYRGM&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Dám ti aj slnko (Jandy Nelson)

Kniha od rovnakej spisovateľky, ale s úplne iným príbehom.

Asi skoro každý chce mať dvojča, niekoho, kto s ním bude vyrastať, komu bude môcť povedať svoje tajomstvá a bude jeho polovička. Toto šťastie majú Noe a Jude. Noe je introvert, ktorý má jedinečnú schopnosť – dokáže vo svojej mysli kresliť úžasné maľby a svoje myšlienky dokáže preniesť aj na papier. Je to maliarsky génius, ktorého mama obdivuje. Podal si prihlášku na prestížnu umeleckú školu, kde by sa mohol zdokonaľovať.

Jude v kútiku duše veľmi mrzí, že jej mama sa zaujíma len o Noeho, preto je tvrdohlavá a hlavu má plnú chlapcov.

O tri roky je všetko inak. Umeleckú školu navštevuje Jude a z Noeho je obľúbený športovec. Z Jude sa stala čudáčka – rozpráva sa s duchmi a jej sochy sa jej pod rukami rozpadávajú.

Najhoršie je, že v tomto ťažkom období sa spolu dvojčatá nerozprávajú a vyhýbajú sa jeden druhému. Od začiatku je jasné, že majú spoločné tajomstvo a niečo sa medzi nimi stalo. Sú jasným dôkazom toho, že hocijaké tajomstvo môže zničiť každý vzťah.

Odkaz na knihu: https://www.martinus.sk/?uItem=184119&z=2UYRGM&utm_source=z%3D2UYRGM&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Všetko, úplne všetko (Nicola Yoon)

Niektorí z nás si želajú nový mobil, iní si prajú drahé auto, no Madeline, hlavná hrdinka knihy Všetko, úplne všetko, chce iba jediné: byť zdravá. Je totiž alergická na celý svet, má vzácnu chorobu SCID. Preto už sedemnásť rokov nevyšla zo svojho domu a aj tam panujú prísne hygienické opatrenia.

Madeline sa už ako-tak so svojím osudom zmierila. Doma má najlepšiu starostlivosť a nič jej nechýba. Až  jedného dňa zočí Ollyho, nového suseda, chlapca, ktorého by mohla ľúbiť, ak by bola zdravá.

Začne to nevinnými správami, až to dôjde k tajnému stretnutiu týchto dvoch ľudí poza mamin chrbát.

Nakoniec do toho Madeline spadne až po uši a je schopná pre Ollyho obetovať svoj život, keď s ním utečie.

Príbeh Madeline ukazuje, kam je človek schopný zájsť pre človeka, ktorého nadovšetko miluje. Na druhej strane Madeline zistí, že láska ju dokáže oslobodiť od falošných predstáv a najmä strachu.

Knihu nájdete tu:

https://www.martinus.sk/?uItem=214724&z=2UYRGM&utm_source=z%3D2UYRGM&utm_medium=url&utm_campaign=partner

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Župan Lunter vyzval Pellegriniho, aby sa zúčastnil na rokovaniach o doprave v kraji

Od soboty nepremávajú autobusy prímestských spojov SAD Zvolen.

Erik Kaliňák: Prečo by mi malo prekážať, že bol Fico v byte na Vazovovej?

Zo 150. miesta kandiduje za Smer synovec podpredsedu Smeru.


Už ste čítali?